W ostatnich latach na kanałach polskich telewizji pojawia się coraz więcej tureckich produkcji serialowych. W naszym kraju zapanowało istne szaleństwo na tanie kino znad Bosforu jak około 20 lat temu na telenowele południowoamerykańskie.

Tureckie seriale

Seriale tureckie są charakterystyczne. Często bardzo rozwleczone w czasie. Akcja zwykle toczy się bardzo powoli. Co ciekawe, odcinek takiego serialu w Turcji potrafi trwać nawet do dwóch godzin! To praktycznie jak pełnometrażowy film fabularny. W Polsce widzowie nie są do tego przyzwyczajeni, dlatego też tureckie odcinki są dzielone na więcej części. Dlatego czasem poczucie u polskiego widza, że w 50-minutowym odcinku tureckiego serialu właściwie nie wydarzyło się nic konkretnego, a akcja toczy się często wokół jednego wątku. Czas jakby spowolnił.

Popularność tureckich seriali w Polsce

Mimo tego Polacy z jakiegoś powodu pokochali tureckie seriale. W przeciwnym razie nie byłoby na nie takiego popytu. Tylko w Telewizji Polskiej na różnych kanałach jest ich całe mnóstwo: Zranione Ptaki, do niedawna Elif, Więzień miłości, Wspaniałe Stulecie, Przysięga, Grzech Fatmagul. Pełną ramówkę oraz zapowiedź nowych seriali tureckich w polskiej telewizji znajdziesz na portalu www.Pomorzanin.pl.

To przede wszystkim inny klimat, orientalna sceneria, piękne krajobrazy Stambułu i nie tylko, inna moda, sposób bycia tamtejszych aktorów i ludzi ogólnie, inna wiara, obyczaje, zachowania. W tureckich serialach pojawia się też sporo wątków kryminalnych, czarnych charakterów, a to zawsze przyciąga publikę, a także tych obyczajowo-miłosnych, często pięknych i przerysowanych, które po prostu przenoszą nas w inny wymiar, nieco odrealniony. Prawdopodobnie dlatego Polacy oglądają te produkcje, mimo że przecież wydają się mocno proste i tandetne. Warto dodać, że popularnosć tych seriali nie występuje tylko w Polsce, a widzowie chętnie oglądają je także w krajach Zachodu.