Kompania braci” to serial wojenny. Obrazuje losy słynnej w czasie II wojny światowej kompanii E, 506 Spadochronowego Pułku Piechoty należącego do 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych. Sylwetki bohaterów serialu wzorowane są na autentycznych postaciach żołnierzy. Obserwujemy ich losy od momentu szkolenia w bazie do czasu zakończenia wojny.

Ciekawostki:
1. Plan zdjęciowy serialu zorganizowano w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.
2. W intensywnym dniu zdjęciowym, na planie serialu zużywano nawet około 14 000 sztuk amunicji.
3. Tom Hanks, Steven Spielberg i Stephen Ambrose weryfikowali każdą linijkę scenariusza, tak aby najwierniej oddawał on realizm życia prawdziwych żołnierzy kompanii E.
4. Ówczesny Premier Wielkiej Brytanii, Tony Blair, osobiście zaprosił Stevena Spielberga do Anglii, aby właśnie tu nakręcił serial. Odwdzięczając się reżyser zatrudnił syna Tony Blaira jako gońca na planie serialu.
5. Na potrzeby serialu pozyskano lub uszyto ok. 2 tysięcy mundurów niemieckich i Amerykańskich. Aby mundury wyglądały na znoszone i podniszczone pocierano je pumeksem i drucianymi szczotkami, namaczano w środkach wybielających i wystawiano na słońce. Jednym z dostawców mundurów była polska firma „Hero Collection”.
6. Ciekawym rozwiązaniem w zakresie techniki filmowej było zastosowanie kukieł – manekinów napędzanych elektromagnesem. Dzięki temu można je było w szybki i łatwy sposób ustawić w niemal każdej pozycji z wykorzystaniem broni i sprzętu wojskowego. Manekiny użyte w serialu wykonane zostały na wzór tych stosowanych w crash-testach samochodowych. Posiadając wagę, układ stawów i proporcje zbliżone do ludzkiego ciała, kukły przy upadkach i wybuchach zachowywały się podobnie jak człowiek.
7. W produkcji serialu brało udział ok. 2000 statystów. 50 z nich przeszkolono w zakresie obsługi broni, sprzętu i wojskowego zachowania. W trakcie zdjęć grali oni niemieckich i brytyjskich żołnierzy.
8. Główni aktorzy doświadczyli męczącego 2-tygodniowego specjalistycznego kursu wojskowego. Uczyli się na nim musztry i wojskowego zachowania, noszenia mundurów, obsługi broni, a także zasad obowiązujących na polu walki. Zaliczyli także kurs spadochronowy. W czasie szkolenia zajęcia trwały ok. 16 godzin, z pobudką o godzinie 5:00. Zaprawa poranna, na która składał się m. in. bieg na dystansie 5-8 km, obowiązywała bez względu na panujące warunki atmosferyczne.
9. Podczas produkcji serialu aktorzy i statyści wykorzystali około 700 szt. prawdziwej broni i kilkaset sztuk gumowych replik.
10. Na potrzeby odcinka serialu zatytułowanego „Bastogne” w hangarach na lotnisku zbudowano las używając prawdziwych drzew. Aby spotęgować wrażenie dodatkowo 250 drzew wytworzono komputerowo. Przez 4 tygodnie zaśnieżano ten leśny teren ręcznie robionym śniegiem.
11. Także w tym serialu nie obyło się od błędów filmowych. W 5 odcinku obserwując uważnie wodną przeprawę żołnierzy kompanii E, możemy zauważyć że jeden z siedzących w łodziach żołnierzy wiosłuje, ale nie ma w ręku wiosła.

Nawet jeśli ktoś nie przepada za wojennym filmami, warto obejrzeć ten serial dla samego przeanalizowania różnorodności ludzkich postaw i zachowań. Zwłaszcza zmieniających się w takich ekstremalnych sytuacjach jakim jest wojna.