Netflix stał jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu zarówno wśród młodzieży, jak i osób dorosłych. Jest to potężny serwis streamingowy, który za odpłatą udostępnia możliwość oglądania rozmaitych filmów i seriali. Znajdują się tam zarówno produkcje własne Netflixa, jak i wiele innych, z którymi serwis ma podpisane stosowne umowy. Wielogodzinne oglądanie seriali stało się wielkim pochłaniaczem czasu, niektórzy spędzają na tej czynności całe swoje dni. Czy jednak korzystanie z Netlixa można zakwalifikować jako działanie całkowicie nieproduktywne i typowo niszową rozrywkę? Można mieć co do tego wątpliwości!
„Sherlock”- ciekawostki o serialu
Czy seriale są w stanie czegoś nauczyć?
Seriale i filmy, jak wszystkie elementy kultury masowej, podzielić można na takie, które są wartościowe oraz na takie, które mają służyć tylko krótkotrwałej rozrywce. Netflix coraz częściej skupia się jednak na produkcjach, które skłaniają do refleksji i w pewien sposób rozwijają odbiorcę. Film czy też czasami nawet serial, uznawany jest za nowoczesne dziedziny sztuki. Produkcja, która skłania nas do przemyśleń, wzrusza czy w inny sposób wpływa na naszą sferę emocjonalną, w pewnym stopniu nas rozwija. Nie można więc skreślać Netflixa i z gruntu rzeczy uznawać go za bezproduktywne marnowanie czasu – często pozwala on spojrzeć na wiele kwestii z innej perspektywy i otworzyć się na całkowicie nowe zagadnienia. Skupia się na szerzeniu wśród młodego pokolenia idei tolerancji i wzajemnego szacunku niezależnie od rasy, kultury, religii czy orientacji seksualnej.
Netflix jako nauczyciel języka obcego?
Nabywając dostęp do Netlifixa, uzyskujemy wszystkie dostępne seriale i filmy z napisami w kilku wersjach językowych. W większości tamtejsze produkcje są w oryginale w języku angielskim, ale od tej zasady zdarzają się liczne wyjątki. Seriale i filmy na Netflixie z powodzeniem mogą posłużyć jako doskonały materiał edukacyjny do nauki języka obcego. Oglądając produkcje zagraniczne w oryginale, ewentualnie posługując się napisami, dużo szybciej będziemy w stanie chłonąć nowe słówka, dodatkowo osadzając je automatycznie we właściwych kontekstach. Bardzo wiele osób w dzisiejszych czasach twierdzi, że języka nauczyło się szybciej i lepiej właśnie poprzez granie w gry komputerowe czy oglądanie seriali niż poprzez typowo szkolną naukę z podręcznikami gramatycznymi. Oglądanie Netflixa może więc pomóc w biegłym rozmawianiu w języku obcym, wykształceniu poprawnej wymowy i poszerzeniu swojego słownictwa. Śmiało można też powiedzieć, że jest to tańsza opcja niż większość innych, bardziej specjalistycznych, platform do kształcenia językowego. Wreszcie, w serialach i filmach używa się wiele luźnych, mówionych form, których po prostu nie uczy się na kursach, a które przydatne będą z pewnością w prawdziwym życiu.
Kiedy kolejny sezon „Wiedźmina”?