„Nasza Planeta” to serial przyrodniczy wyprodukowany przez Netflix oszałamiający pięknem natury pokazywanej w różnych zakątkach świata przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Równocześnie jesteśmy uświadamiani jak ogromny wpływ, niestety destrukcyjny, mamy na niego my – ludzie.

Ciekawostki:
1. Serial nakręcono we współpracy z WWF. Firmuje go swoją osobą sam sir David Atteborough. W polskiej wersji językowej lektorem została Krystyna Czubówna.
2. Zdjęcia kręcono w 50 krajach praktycznie na wszystkich kontynentach.
3. Ekipa 600 osób sfilmowała materiały o długości ponad trzech i pół tysiąca dni zdjęciowych. Warto zaznaczyć, że ok. 2000 godzin spędzili pod wodą nurkowie – operatorzy.
4. Przy produkcji wykorzystywano najnowocześniejszy dostępny sprzęt i technologie: kamery o rozdzielczości 4K, drony, zdalne fotopułapki.
5. Każdy odcinek poświęcony jest innemu środowisku przyrodniczemu: pierwszy streszcza pozostałe odcinki stanowiąc zapowiedź tego co nas czeka. W kolejnych odcinkach podglądamy natomiast: krainę lodu, morza głębokie przybrzeżne, wody słodkie, lasy, dżungle oraz pustynie i stepy.
6. W powiązaniu z serialem uruchomiono stronę WWW Our Planet, z której dowiadujemy się jakie działania są potrzebne aby uratować poszczególne ekosystemy obserwowane w serialu.

Dlaczego lubimy oglądać seriale?

7. W serialu zamieszczono unikalne sceny z udziałem zwierząt, jak np. taniec godowy sześciopora czarnego lub 50 tysięcy morsów otaczających małą drewniana budkę, filmowanych z drona, których nie zobaczymy w innych filmach przyrodniczych.
8. Serial zawiera także niezwykle brutalne sceny obrazujące bezwzględność świata przyrody jak np. widok samobójczej śmierci setek morsów roztrzaskujących się o skały. Przez tą scenę Netflix opublikował wykaz scen drastycznych, tak aby umożliwić widzom ewentualne pominięcie ich w trakcie oglądania serialu.
9. Producenci i operatorzy wykazali się niesamowitą determinacją w uzyskaniu ujęć rzadkich zwierząt i ich zachowań. Przykładowo aby sfilmować tygrysa syberyjskiego, postawiono dwie czatownie dla operatorów w syberyjskiej głuszy i poświęcono 2 zimy. Tygrysa uchwyciła jednak rozstawiona w tajdze zdalna kamera-pułapka.
10. W dniu premiery serial „Nasza planeta” był dostępny dla ok. 150 mln użytkowników Netflixa na całym świecie. Stworzono 10 wersji językowych.

Czy warto obejrzeć ten serial ? Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, po prostu niech sięgnie po pierwszy odcinek.